GARDENIA ATELIER - usługi ogrodnicze
GARDENIA ATELIER - usługi ogrodnicze
//gardeniaatelier.pl

GARDENIA ATELIER - usługi ogrodnicze

Projekt ogrodu, wykonanie ogrodu oraz pielęgnacja ogrodu to trzy podstawowe etapy powstawania każdego założenia ogrodowego.

Przygotowaliśmy dla Państwa zestaw porad, które mogą okazać się pomocne w sprawnym przejściu przez cały proces powstawania ogrodu, począwszy od właściwego zabezpieczenia działki, jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu, poprzez wybór projektanta ogrodu, aż po opiekę nad powstałym ogrodem.
Mamy nadzieję, że zapoznanie się z nimi, ułatwi Państwu dokonanie wielu niełatwych wyborów.

Wybór miejsca na ogród

Własny dom z ogrodem, to jedno z największych marzeń wielu z nas. To również jedno z największych wyzwań, z którym przyjdzie się zmierzyć tym, którzy zechcą po to marzenie sięgnąć.
Zakup odpowiedniej działki, projekt i finalnie budowa domu, zwykle tak nas absorbują, że często zapominamy o uwzględnieniu w naszych planach równie ważnego elementu – otoczenia naszego domu. Dlatego też zlecając projekt domu, pamiętajmy żeby zwrócić uwagę architektowi na fakt, że najlepszym miejscem pod przyszły ogród jest południowa (względnie wschodnia lub zachodnia) część działki. Tak więc, jeśli to tylko możliwe oraz funkcjonalnie uzasadnione, nasz dom powinien być lokowany w jej północnej części. Jest to optymalna lokalizacja, gdyż zdecydowana większość roślin lubi ciepłe, nasłonecznione miejsca. Postawienie domu w południowej części, wymusi usytuowanie ogrodu na niekorzystnej, północnej, zacienionej przez dom części działki. Takie rozwiązanie uniemożliwi w przyszłości projektantowi ogrodu zastosowanie wielu atrakcyjnych, światłolubnych gatunków roślin.


Jeśli to tylko możliwe i kształt oraz wielkość działki na to pozwalają, unikajmy również projektowania na działce domu w jej centralnej części. Takie rozwiązanie (szczególnie przy małych działkach) często uniemożliwi architektowi krajobrazu zaprojektowanie Państwa ogrodu w maksymalnie atrakcyjny sposób. Trzeba pamiętać, że wiele elementów ogrodowych, takich jak np. altana, oczko wodne czy możliwości zastosowania wielu atrakcyjnych wizualno – użytkowych rozwiązań, wymagają odpowiedniej przestrzeni. Projektant z centralnie usytuowanym domem ma do dyspozycji najczęściej jedynie wąskie przestrzenie wokół domu i wówczas twórcza aranżacja ogrodu bywa bardzo ograniczona.
więcej na //gardeniaatelier.pl

Odpady budowlane

Istotną kwestią jest też sam proces budowy domu. Podczas jego trwania powstanie wiele odpadów, śmieci, resztek klejów i gruzu (resztek cegieł, betonu oraz wszelkiego rodzaju zapraw), które gdzieś trzeba składować. Niestety najczęściej wykonawca domu rozsypuje je po naszej działce. Jest to dla niego znacznie szybszy i dużo tańszy sposób, niż gdyby miał je wywozić i składować gdzieś poza nią. Często wychodzi też z założenia, że po zakończeniu budowy i tak cały rozsypany gruz przykryty zostanie maskującą wszystko cienką warstwą ziemi i trawy. Niestety przez takie działanie, ogród może cierpieć nawet latami. Rozrzucony po działce gruz nie tylko w sposób drastyczny niekorzystnie zmienia właściwości gleby, czyniąc ją nieprzyjazną dla wielu gatunków roślin, ale także niejednokrotnie uniemożliwia im właściwy rozwój, tworząc warstwę źle przepuszczalną, utrudniającą im np. właściwe zakorzenienie się.
Jeżeli jednak wywożenie odpadów budowlanych poza teren działki nie jest możliwe, dobrze jest przed rozpoczęciem budowy domu, ściągnąć z działki przynajmniej jej wierzchnią warstwę żyznej gleby i zeskładować ją w jednym miejscu, jak najdalej od budowy. Zabieg ten ochroni ją przed nadmierną degradacją w czasie trwania budowy i pozwoli na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy, związanych z ewentualną późniejszą wymianą zdegradowanej ziemi. Po zakończeniu budowy, w stanie niezmienionym, ziemia powróci na swoje miejsce, co pozytywnie wpłynie na zasadzone w niej później rośliny.
więcej na //gardeniaatelier.pl

Zanim stanie dom

Pamiętajmy również, że o ile dom może powstać w kilka miesięcy, o tyle ogród do osiągnięcia swoich docelowych rozmiarów potrzebuje co najmniej kilku lat. Przeciętny krzew rośnie około 5 lat, zanim objawi się nam w pełnej okazałości, a drzewo 10, 15 a nawet 20 lat! Mało kto chce tyle czekać, by w pełni cieszyć się swoim ogrodem. Ogrodnictwo aktualnie oferuje Państwu możliwość pewnego oszukania czasu i przyspieszenia tego procesu.

Pierwszym dobrym rozwiązaniem jest posadzenie potrzebujących najwięcej czasu na wzrost drzew, na długo przed rozpoczęciem budowy domu. Oczywiście należy je sadzić tylko w oparciu o profesjonalny projekt ogrodu. Nie zależy nam przecież na późniejszym kosztownym, a czasem wręcz już niemożliwym ich przesadzaniu. Jeśli zdecydujecie się Państwo na takie rozwiązanie, należy pamiętać, że roślinność taką trzeba właściwie zabezpieczyć, zanim na Państwa działce pojawi się ekipa budowlana, tak by podczas trwania budowy nie uległa uszkodzeniu.

Drugim dobrym, choć bardziej ryzykownym rozwiązaniem jest zasadzenie w ogrodzie już kilkuletnich, większych drzew. Dzięki temu „postarzymy” swój ogród o kilka lat, ale trzeba brać pod uwagę, że jest to dość kosztowny zabieg – kilkuletnie drzewko jest dużo droższe od rocznego. Poza tym, wzrasta ryzyko, że starsza roślina może się nie przyjąć i choć nie zdarza się to często, to utrata posadzonych tak starszych drzewek może okazać się dość dotkliwa dla kieszeni.
więcej na //gardeniaatelier.pl

Wybór najlepszego projektanta ogrodu

Stworzenie pięknego ogrodu, choć pozornie proste i niedrogie, z całą pewnością do takich nie należy. Dlatego też, jeśli chcemy mieć pewność, że nasz ogród stanie się cieszącym nas przez długie lata wymarzonym miejscem, a zainwestowane w niego pieniądze nie zostaną zmarnowane, to jego projekt powierzmy profesjonaliście.

Działający na rynku projektanci ogrodów dzielą się na trzy zasadnicze grupy. Obecnie projektantem ogrodów może być:
  • architekt krajobrazu
  • ogrodnik
  • pasjonat ogrodnictwa
Architekci krajobrazu to stosunkowo młoda w naszym kraju grupa zawodowa, na zachodzie istniejąca od ponad 100 lat, wykształcona do kompleksowego projektowania wszelkich terenów zielonych. Architekci krajobrazu wykonują profesjonalne projekty ogrodów – począwszy od ogrodów przydomowych, poprzez tereny zieleni publicznej, na wielkich założeniach ogrodowych kończąc.
To jedyna na polskim rynku grupa zawodowa, łącząca w sobie niezbędne zdolności artystyczne z wiedzą przyrodniczą i techniczną, umożliwiające w pełni profesjonalne projektowanie ogrodów.
Zakładanie terenów zielonych, ściśle powiązane z ich wiedzą, wykształceniem oraz kompleksowym przygotowaniem, jest obok projektowania podstawowym zakresem działalności architektów krajobrazu. Dlatego też również wykonawstwo ogrodów jest coraz częściej zlecane tej właśnie grupie.
Ponadto można też liczyć z ich strony na profesjonalne doradztwo – udzielane porady mają pokrycie w posiadanej przez architekta krajobrazu wiedzy zdobytej w ramach wieloletniego kształcenia oraz pracy zawodowej.


Ogrodnicy to fachowcy, których domeną jest pielęgnacja już istniejących terenów zielonych oraz opcjonalnie wykonawstwo terenów zieleni zaprojektowanej przez architektów krajobrazu. Posiadają dużą wiedzę dotyczącą stosowanych w ogrodnictwie roślin, a także jakie środki ochrony roślin, nawozy czy zabiegi pielęgnacyjne należy stosować, aby ogród był atrakcyjny przez cały rok.
Jednak najczęściej brakuje im wykształcenia kładącego nacisk na rozwój zmysłu estetycznego, umożliwiającego stworzenie atrakcyjnego, zadowalającego nawet najbardziej wybredne gusta założenia ogrodowego. Również wiedza techniczna umożliwiająca projektowanie terenów zieleni zgodne z zasadami, jest w przypadku ogrodników najczęściej mocno ograniczona.


Pasjonaci ogrodnictwa to ludzie amatorsko zajmujący się projektowaniem ogrodów. Ogrodnictwo jest ich wielką pasją, jednak najczęściej nie posiadają prawie żadnej wiedzy projektowo – technicznej.

Dlatego odradzamy powierzanie zadania zaprojektowania ogrodu pasjonatom – amatorom. Lepszym wyjściem jest pozyskanie do tego celu ogrodnika, który choćby z samej racji zdobytego wykształcenia, posiada sporą wiedzę na temat roślin. Ze względu jednak na to, że oprócz wiedzy przyrodniczej, do zaprojektowania pięknego i funkcjonalnego ogrodu niezastąpiona jest wiedza techniczna, wyobraźnia przestrzenna oraz zdolności artystyczno-projektowe, najlepszym wyborem będzie tu architekt krajobrazu.

Projekt ogrodu to koszt najczęściej od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Niektóre szkółki ogrodnicze, świadczące również usługi projektowe, oferują wykonanie projektu ogrodu za darmo, w zamian za kupienie u nich kompletu roślin do przyszłego ogrodu. To z pozoru bardzo atrakcyjna propozycja. W końcu rośliny do ogrodu i tak trzeba kupić, więc dlaczego by nie zaoszczędzić na projekcie? To złudna oszczędność, gdyż najczęściej cena projektu ukryta jest w cenie zakupionych roślin, a jego jakość najczęściej pozostawia wiele do życzenia.
Decydując się na taki wariant, muszą się Państwo liczyć z automatycznym zmniejszeniem atrakcyjności swojego przyszłego ogrodu. Zakładając nawet, że niełatwe zadanie zaprojektowania ogrodu, właściciel szkółki powierzy profesjonalnemu architektowi krajobrazu, a nie (w ramach np. oszczędności) bardziej lub mniej zdolnemu, szeregowemu pracownikowi szkółki, to trzeba mieć świadomość, że najczęściej zaprojektuje on Państwu ogród z roślin oraz elementów małej architektury dostępnych tylko w tej konkretnej szkółce. Nie będzie wyszukiwał wielu ciekawych materiałów oraz roślin dostępnych w konkurencyjnych szkółkach, gdyż w ten sposób pozbawi swoją firmę dodatkowego zysku. Pojawia się tutaj również ryzyko, że w projekcie zamiast naprawdę atrakcyjnych, ciekawych i wytrzymałych roślin, znajdą się akurat te, które kiepsko w szkółce schodzą i dobrze by było się ich jakoś „sprytnie” pozbyć. Ten proceder nosi nawet swoją nieoficjalną nazwę, tzw. „czyszczenie magazynów”.


Ostatnią i chyba najważniejszą nawet kwestią, jest jakość oraz stan sprzedanego Państwu towaru. Proszę pamiętać, że szkółka ogrodnicza to nic innego jak zwykły sklep, tyle że hodujący, a następnie sprzedający swoje produkty. Podobnie jak w każdym sklepie, tak i tu oferowany towar co pewien czas ulega uszkodzeniu, choruje lub psuje się. Taki towar szkółka powinna wyrzucić, ale może też niestety próbować sprzedać go Państwu. Nieuczciwi sprzedawcy wiedzą, że nieświadomy klient najczęściej nie jest w stanie sam rozpoznać czy dany okaz nadaje się do posadzenia, czy już tylko do wyrzucenia. Wiedzą, że skutki takiego zakupu i tak wyjdą dopiero za jakiś czas i łatwo będzie im od tego umyć wtedy ręce. Niezależny od szkółki, zatrudniony przez Państwa kompetentny architekt krajobrazu, będzie potrafił celnie oddzielić zdrowe i ładne rośliny, od chorych i nieatrakcyjnych, a jego głównym interesem będzie interes Państwa, a nie szkółki.

Oczywiście opisane powyżej zagrożenia z pewnością nie dotyczą wszystkich ogrodniczych szkółek i mimo wszystko mamy nadzieję, że chęć zysku nie popycha większości z nich do masowego stosowania opisanych praktyk.

Na koniec warto zwrócić Państwa uwagę na jeszcze jedną projektową pułapkę. Na rynku można spotkać się z ogłoszeniami osób po krótkich kursach projektowania ogrodów lub studentów chcących pozyskać pierwsze zlecenia. Często w zamian za możliwość praktycznej nauki projektowania na Państwa ogrodzie (w praktyce eksperymentowania na nim i na Państwa portfelu), wykonają projekt za darmo. Całościowy koszt przeciętnego ogrodu (rośliny, materiał, robocizna itd.) to nieraz kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ilu z Państwa wyłoży taką sumę, mając świadomość, że rzeczy które trzeba zakupić, podała Państwu osoba niedoświadczona, po kilkudniowym kursie lub jeszcze na studiach i ryzyko, że dobrała je błędnie jest bardzo duże.

Zważywszy na powyższe, przy kosztach całościowych ogrodu rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, zapłacenie doświadczonej pracowni projektowej kwoty od kilkuset do kilku tysięcy złotych za poprawnie wykonany projekt, przestaje być dużym wydatkiem.
więcej na //gardeniaatelier.pl

Wybór najlepszej szkółki (centrum ogrodniczego)

Szkółka ogrodnicza to miejsce, w którym najczęściej hoduje się, a potem sprzedaje wyhodowane rośliny. Ponadto wiele szkółek oferuje nam dodatkowy asortyment, taki jak np. ziemię, nasiona, nawozy, środki ochrony roślin, sprzęt ogrodniczy czy nawet elementy małej architektury, jak oczka wodne, pergole, trejaże, ławki czy altany. Najważniejsze czynniki decydujące o wyborze szkółki to jej:
  • oferta
  • lokalizacja
  • obsługa klienta
Dobra oferta to taka, która łączy w sobie dostępność zastosowanego w projekcie materiału (głównie konkretnych odmian roślin), korzystny stosunek jego ceny do jakości oraz opinię, jaką cieszy się firma. O ile oferowane w działających na naszym rynku szkółkach poszczególne gatunki roślin są niemalże te same, o tyle już z dostępnością w nich wszystkich zastosowanych w projekcie gatunków bywa różnie. Im większa szkółka, tym większa szansa, że dostaniemy tam wszystkie zawarte w projekcie rośliny. W mniejszych szkółkach ilość asortymentu jest naturalnie mniejsza. W tej kwestii zdecydowany plus należy przyznać dużym szkółkom.

Choć przy zakupie materiału roślinnego do ogrodu jego cena jest bardzo istotnym czynnikiem, nigdy nie powinna stać się jedynym, ani nawet najważniejszym. Nie chodzi tu oczywiście o to, żeby przepłacać za towar, ale o to by pamiętać, że w ślad za malejącą ceną, najczęściej maleje jakość kupowanego towaru. Ogród to inwestycja na lata i często zbytnie zaoszczędzenie na nim na początku, w dłuższej perspektywie się nie opłaci. Tym niemniej porównując te same towary w wielu centrach ogrodniczych, najczęściej są one trochę tańsze w tych większych. Ze względu na dużą ilość sprzedawanego towaru, większe centra są w stanie pozwolić sobie na nieco niższe ceny od konkurencji, przy jednoczesnym zachowaniu tej samej jakości.

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę jest renoma firmy. Podobnie jak w przypadku kupowania proszku do prania, laptopa, samochodu czy jakiegokolwiek innego produktu, marka firmy na którą się decydujemy ma istotne znaczenie. Firmy renomowanych marek przeważnie dbają o zadowolenie swoich klientów i rzadko kiedy pozwalają sobie na wypuszczanie wadliwego lub kiepskiej jakości towaru. Dlatego też, decydując się na ofertę konkretnej szkółki, dobrze jest sprawdzić wcześniej, jaką opinią cieszy się u swoich klientów.

Lokalizacja to wbrew pozorom bardzo istotny czynnik, decydujący często o wyborze szkółki, w której przyjdzie nam dokonać zakupu. Nawet najlepiej zaopatrzona szkółka znajdująca się np. na drugim końcu kraju, czy nawet województwa będzie dla nas z praktycznego punktu widzenia mało atrakcyjna. Koszty samego transportu zamówionego w niej towaru byłyby bardzo wysokie, nie wspominając o związanych np. z poprzedzającymi zakup wizytach w szkółce, czy ewentualnej reklamacji zakupionego towaru. Dlatego też optymalnym wyjściem jest zawęzić grupę szkółek do tych znajdujących się w promieniu około 30 km od Państwa działki. O poradę w tej kwestii można się również zwrócić do projektanta, który zaprojektował Wasz ogród.

Obsługa klienta, choć nie najważniejsza, jest z całą pewnością istotnym czynnikiem mającym wpływ na to, czy zakupy będą udane.
Projektant ogrodów w swoim projekcie zawrze informacje, co i w jakiej ilości trzeba kupić. Nie poda tam jednak informacji, gdzie takich zakupów należy dokonać.
Przed zakupem, będąc w szkółce, macie Państwo pełne prawo rozglądać się, dopytywać, a nawet niekiedy testować niektóre towary. Pod tym względem zdecydowanie najlepiej wypadają małe szkółki ogrodnicze, w których pracują najczęściej ich właściciele lub najbliższa rodzina. Wiele drobnych szkółek funkcjonuje dzięki zadowolonym klientom, którzy później polecają je następnym. Dlatego to właśnie im najbardziej zależeć będzie na tym, by odpowiedzieć na wszystkie Wasze pytania, dobrze doradzić czy też pójść w niektórych sprawach Wam na rękę, tak by ostatecznie sprzedać Państwu swój towar.
Gorzej tu wypadają duże centra ogrodnicze, w których choćby z racji samej ich wielkości, prawie zawsze mamy tu do czynienia z zatrudnionymi pracownikami, u których z motywacją do pracy bywa różnie. Możemy trafić na naprawdę rzetelnego sprzedawcę, ale może zdarzyć się też odwrotnie – będzie obsługiwał nas pracownik wyznający zasadę, zgodnie z którą czy sprzeda czy nie, pensję i tak dostanie, więc po co się starać.


Najgorzej jednak, naszym zdaniem, sprawa wygląda w wielu prowadzących działy ogrodnicze hipermarketach. Nie dość, że najczęściej mamy tam do czynienia z wprawdzie tanim, ale najczęściej mizernej jakości towarem, to doszukanie się obsługi tychże działów, czy też rzetelność uzyskiwanych porad, pozostawiają wiele do życzenia.
więcej na //gardeniaatelier.pl

Wybór odpowiednich materiałów

Oprócz materiału roślinnego (drzewa, krzewy, pnącza, byliny, rośliny cebulowe i bulwiaste, czy rośliny jednoroczne) w Państwa ogrodzie pojawią się też liczne elementy dodatkowe. Będą to najczęściej podjazdy, ścieżki utwardzone, murki oporowe, schody terenowe, elementy małej architektury (altany, pergole, trejaże, ławki), a także oczka wodne, mini fontanny czy kaskady wodne. Wszystkie materiały, z których się je buduje produkowane są przez niezliczoną ilość producentów, w wielu kształtach, rozmiarach, kolorach i niestety o bardzo różnej jakości. Próba samodzielnego przebrnięcia przez serwowany nam przez producentów natłok informacji, może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy.
Oczywiście najcięższe zadanie, tj. wybranie odpowiednich, spełniających szereg kryteriów materiałów do Państwa ogrodu, spoczywać będzie na jego projektancie. Tym niemniej, z pewnością projektant zechce je z Państwem skonsultować. Jest to ważny moment, gdyż to Państwo musicie ostatecznie zdecydować, jakie rozwiązania projektowe i zastosowane w nich materiały Wam odpowiadają i czy jesteście je w stanie sfinansować.
Proszę wtedy pamiętać o jednej ważnej zasadzie – tańszy materiał jest przeważnie gorszy jakościowo i szybciej się zużywa niż droższy. Biorąc pod uwagę, że zastosowane materiały mają służyć Państwu latami, oszczędzać na nich należy z rozwagą.
W związku z tym, czasem lepiej wybrać wprawdzie droższych, ale jednak sprawdzonych producentów.
więcej na //gardeniaatelier.pl

Wybór wykonawcy

Z wykonawcą zaprojektowanego ogrodu jest tak, jak z każdym innym fachowcem. Można trafić na naprawdę dobrego, doświadczonego i uczciwego wykonawcę, ale i też na nieuczciwego partacza. W tym drugim przypadku skutki mogą być opłakane. Dlatego wybierajmy wykonawcę z rozwagą. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy, która zaprojektowała Państwa ogród. Firma mając od początku świadomość, że będzie odpowiedzialna również za późniejsze urządzanie ogrodu, już na etapie projektowania dołoży dużo większej staranności do jakości opracowywanego projektu. Państwo natomiast będziecie mieli komfort współpracować ze znanymi Wam już osobami. Zaoszczędzicie również sporo czasu na wyszukiwaniu kolejnej firmy, a za ewentualne niedoróbki nie będzie przerzucania się winą pomiędzy projektantem z jednej firmy, a wykonawcą z drugiej.
Jeżeli natomiast projektant terenów zielonych, odpowiedzialny za zaprojektowanie Państwa ogrodu, nie zajmuje się wykonywaniem ogrodów, można go poprosić o polecenie jakiegoś sprawdzonego wykonawcy terenów zieleni. Architekt krajobrazu jest zainteresowany tym, by Państwa ogród był piękny, a jego wygląd zapierał dech w piersiach przez długie lata, więc na pewno doradzi Państwu godnego polecenia wykonawcę, zajmującego się urządzaniem terenów zieleni.
Następnie poleconą firmę, na podstawie posiadanego projektu ogrodu, dobrze jest poprosić o szacunkową wycenę wszystkich wynikających z projektu koniecznych prac ogrodowych, materiału roślinnego oraz materiałów budowlanych. Podana wycena będzie istotnym czynnikiem decydującym o zaakceptowaniu danej oferty lub nie, jednak nigdy nie powinna stać się najważniejszym i jedynym kryterium. Odbiłoby się z to pewnością na atrakcyjności i jakości wykonania całego założenia ogrodowego. Proszę pamiętać, że jeśli cena będzie dla Państwa zbyt wysoka, przeważnie istnieje możliwość jej negocjacji. Ponadto urządzanie ogrodów najczęściej daje się rozłożyć w czasie (tzw. etapowanie prac), a rezygnacja z jakiegoś elementu zaprojektowanego w ogrodzie lub przesunięcie jego realizacji na późniejszy okres, potrafi przynieść spore oszczędności.


Tu jeszcze chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na dość istotną kwestię dot. rozliczenia się z wykonawcą. Możecie Państwo umówić się z nim na określoną kwotę, w ramach której zobowiązuje się on do zakupu całego potrzebnego materiału (roślinność, materiały budowlane) i wykonania całości pracy (robocizna). Jest to wyjście z całą pewnością wygodne dla Państwa, gdyż wszystkie komplikacje związane z zakupem materiałów przerzucacie na wykonawcę. Tym niemniej niesie to ze sobą też pewne ryzyko. Wykonawca wie, że to wszystko, co przyoszczędzi na kupowanym materiale, pozostanie w jego kieszeni. W praktyce więc często zdarza się tak, że niektórzy fachowcy kupują materiały najtańsze o wątpliwej jakości, a co za tym idzie o krótszej trwałości. Na skutki tego, wychodzące najczęściej niedługo po wygaśnięciu gwarancji, nie trzeba długo czekać.
Kupowanie wszystkiego samemu też nie jest najszczęśliwszym wyjściem. Nie zależy nam przecież by wpadli Państwo z przysłowiowego deszczu pod rynnę i chcącego dodatkowo zarobić wykonawcę zamienili na podobnego sprzedawcę. Do zakupienia dobrych towarów w przyzwoitej cenie, potrzebna jest spora wiedza branżowa.
Dlatego zdecydowanie najlepszym sposobem jest umówienie się z wykonawcą na konkretną kwotę za założenie (wykonanie) ogrodu i dokonanie we własnym zakresie zakupu potrzebnych materiałów – wg ścisłych instrukcji wykonawcy ogrodów lub wręcz z nim samym u swego boku. Wykonawca wiedząc, że nie ma możliwości zaoszczędzenia na jakości kupowanych materiałów, z całą pewnością doradzi dobre jakościowo materiały, które będą Państwu długo służyć.
więcej na //gardeniaatelier.pl

Opieka nad ogrodem

Z ogrodem jest trochę tak jak z naszym domem – jeśli się o niego regularnie dba, będzie on zawsze atrakcyjny, czysty i zadbany, a przebywanie w nim będzie należało do prawdziwej przyjemności. Pamiętajcie Państwo, że każdy ogród wymaga regularnej opieki. Ogród, który pozostawimy samemu sobie, z czasem zdziczeje. Całkowite odczyszczenie bardzo zapuszczonych elementów małej architektury bywa po dłuższym czasie niemalże niemożliwe, a rosnące w ogrodzie bardziej wymagające rośliny, staną się nieatrakcyjne lub wymrą.

Dlatego też dobrze mieć świadomość ilości czasu oraz wysiłku, który trzeba włożyć w to, żeby utrzymać ogród w należytym stanie. Na szczęście dbanie o ogród na jego podstawowym poziomie nie wymaga poświęcania mu masy czasu, ani posiadania ogromnej wiedzy ogrodniczej, a na większość pytań z łatwością można znaleźć odpowiedź w branżowej prasie, czy też w internecie. Decydując się na opiekę nad ogrodem we własnym zakresie, połączycie Państwo przyjemne z pożytecznym, fundując sobie zadbany ogród i regularną dawkę ruchu na świeżym powietrzu.

Oczywiście, samodzielne zajmowanie się ogrodem, to opcja polecana osobom, które mogą sobie na to pozwolić. Innym rozwiązaniem jest zlecenie tego zadania fachowcowi. Dbający o działkę ogrodnik, regularnie będzie dbał o Państwa ogród, prowadząc niezbędne prace w ogrodzie, takie jak np. koszenie, nawożenie i regeneracja trawy, wertykulacja i aeracja trawnika, plewienie, sadzenie i przesadzanie, przycinanie zieleni, strzyżenie żywopłotów, opryski, podlewanie roślin, grabienie liści czy zabezpieczanie roślinności przed zimą. Państwu natomiast pozostanie już tylko delektowanie się nieustającym pięknem Waszego zadbanego ogrodu.
więcej na //gardeniaatelier.pl